İLK ÇAĞLARDA AKSEKİ

Aşağa gitmek

İLK ÇAĞLARDA AKSEKİ

Mesaj  Simyan Bir C.tesi Mayıs 01, 2010 1:56 pm

Akseki’nin mevcut kalıntılarının araştırılmamış olması, bilgilerimizin eksik olmasına sebep olmaktadır. Tek bildiğimiz şey zamanla PİSİDYA sınırlarının uzandığı doğuda KİLİKYA, güney ve güney batıdan PAMFİLYA sınırlarının birbirine yaklaştığı üçgenin öteden beri bir yerleşim yeri olduğudur.
Zamanla Akseki ilçesi ANTİK MELAS ırmağının kaynağına yakın olan dağlık bölgede kurulmuştur. Bölgede ETENNA (İvgal, Sinanhoca), GOTENNA (Gödene), ERİNNA (Ormana) adında üç önemli şehir merkezi kurulmuştur. Bu şehir devletleri hakkında bildiklerimiz isimlerinden daha fazla değildir.
Akseki dolaylarında bulunan SELGE ile birlikte ERİNNA-GOTENNA-ETENNA adlı şehir devletlerinin Makedonya idaresi altına girdiği, bu istiladan sonra M.S. 312-323 arasında 11 yıl kadar İran idaresi altında kaldığı bilinmektedir.
Romalılar devrinde Akseki yöresi bitki örtüsü bakımından çok büyük bir orman denizi gibiydi. Romalılar bu bölgeyi MARK ANTUAN hediyesi olarak KLEOPATRA’ ya vermişler ve bu dönemde ormanın büyük bir kısmı kesime uğrayarak azalmıştır.
Roma'nın yıkılmasından sonra göçler başlar. Bu göçlere Türkmenler de katılır ve mevcut ekonomik faaliyet olan tarımcılık ve hayvancılığa dönerler. Yöredeki bu göçler, kaymalar ve kaynaşmalar Bizans, Selçuk, Karaman ve Osmanlı egemenlikleri zamanında da devam eder. Selçuklu ve Osmanlıların GEBR dedikleri Hıristiyan azınlığın çoğu Müslüman olur. Müslüman olmayanlar ise sahillere doğru göç eder.
avatar
Simyan
Admin

Mesaj Sayısı : 79
Kayıt tarihi : 30/04/10
Yaş : 35
Nerden : ANTALYA

http://www.simyanliyizbiz.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz